Letošní zima není pro pražany idylická

Článek, kde zmiňuji důsledky nestandardního průběhu letošní zimy.

Letošní leden přinesl Pražanům velkou sněhovou nadílku, to by nebylo překvapivé, sníh už prostě k zimě patří. Trochu překvapivé však je, že je téměř konec února a množství sněhu v ulicích mimo centrum se příliš nezměnilo. Nemá na to vliv ani tak stálé zimní počasí a teploty pod bodem mrazu, které nepřejí přirozenému úbytku v podobě oblevy, ale spíš tzv. Kuberova chodníková novela. Od Nového roku jsou totiž za úklid chodníku odpovědni jeho majitelé a nikoliv vlastníci přilehlé nemovitosti.

Ve většině českých měst jsou to tedy přímo obce, v Praze příslušné městské části. Došlo tak odstranění nerovnosti, kdy majitelé domů odpovídali za schůdnost chodníku, který jim nepatřil. A pokud tuto povinnost nesplnili, tak jim řada obcí hrozila pokutou. Naopak, pokud chtěli majitelé budovy opravit například plot a požádali obec o zábor veřejného prostranství (o které se v zimě pod hrozbou pokuty starali) museli opět platit. Obce prošly hned začátkem ledna zatěžkávací zkouškou v podobě sněhové kalamity.

Mírný průběh zimy v několika předchozích letech mi nedovoluje srovnávat, zda by majitelé domů plnili svoji povinnost lépe, než naše městská část. Nicméně začátkem ledna jsem byl rád, že jsem měl doma sněžnice, které jsem k pobavení několika sousedů nasadil během cesty na autobus. Očekával jsem, že večer cestou z práce je nebudu potřebovat a zhruba tři stovky metrů dlouhý chodník od zastávky autobusu bude schůdný i bez zimní výbavy. Bohužel nebyl, stejně jako prakticky většina libeňských chodníků.

Na místo uklizených chodníků jsme se v posledním měsíci setkávali jen s půl metru širokými vyšlapanými cestičkami, které byly čas od času přerušovány širšími pásy, které uklidili majitelé či nájemníci, tak jak byli zvyklí z předchozích let. „Radniční“ sněhovou frézu uklízející chodník jsem v naší ulici viděl všeho všudy jen dvakrát, v obou případech až několik dní po sněhové nadílce. O vozidle silničářů, které by protáhlo a upravilo silnici v ulicích Františka Kadlece, Karla Hlaváčka, Pod Bání nebo U Pekařky, ani nemluvě.

Sněhová nadílka však má i pozitiva. Pokud není chodník schůdný pěšky, o to lépe to jde na běžkách. Zejména na cyklostezce podél Vltavy k Zoologické zahradě nebyl problém narazit na běžkaře. Na tuto trasu jsem si vyjel hned dvakrát. Jednou bezprostředně potom, co přestalo sněžit, kdy jsem prakticky vyšlapával stopu. Za dva dny jsem si tento výlet zopakoval. Byl jsem však nemile překvapen, že v aleji podél Vltavy jezdí multikára s radlicí a odklízí sníh. Vyjetá stopa byla přerušována pásy asfaltu a na ostatních místech na ni řidič nahrnoval sníh.

Nemohu pochopit, proč komunikace podél Vltavy, která slouží především k rekreačním účelům, má v úklidu sněhu přednost před chodníky na sídlištích, po kterých denně chodí stovky lidí.

Zamyslel se nad prioritami v údržbě komunikací některý z odpovědných pracovníků radnice? Pokud jsem v předchozích odstavcích kritizoval radnici, tak v závěru bych chtěl poděkovat majitelům rodinných domů a nájemníkům bytových domů, kteří vzali do ruky hrabla a lopaty, a nebyli lhostejní ke svému okolí. Na rozdíl od radnicí nasmlouvaných firem za to nemohli očekávat odměnu, a přesto přiložili ruku k dílu. Ještě jednou Vám děkuji.

ČSSD Praha 8

Zenklova 27/576
180 00 Praha 8

ovv.praha8@cssd.cz

+420 246 035 966
+420 721 029 892