Dá se vylepšit komunikace radnice s občany?

Článek, ve kterém se zamýšlím na změnami práce Úřadu naší městské části, které by měly za následek zlepšení úrovně komunikace s obyvateli naší městské části.

Pokud bychom si vytvořili žebříček informační otevřenosti jednotlivých úřadů, nepochybně by se Úřad Městské části Praha 8 neumístil v první desítce. Jak to tedy napravit? Jakým způsobem se veřejnost může dozvědět více o aktivitách úřadu, o poskytovaných službách či jak na úřadě něco vyřídit? Samozřejmě úřad vydává měsíčník Osmička, úřad má internetové stránky a v přízemí Bílého domu je informační středisko. Je to však dostatečné?

Časopis Osmička je kapitola sama pro sebe. Zejména před volbami se prakticky zúží na propagační časopis osobností jedné politické strany. Můžeme se zde dočíst, jak zástupkyně starosty radí, kterak vychovat psa. Informace o tom, kde se může poplatek za psa zaplatit či jaká je jeho výše, se v Osmičce neobjevila již několik let. Osmička by měla být platformou, kde se budou méně ukazovat politici a více budou zveřejňovány informace o činnosti úřadu a o dění na Praze 8. Osmička se musí stát platformou pro vzájemnou komunikaci mezi vámi – občany naší městské části a námi – vašimi zástupci na radnici. Stojíme o vaše názory.

Velký prostor pro komunikaci s veřejností nabízí internet. V současné době se za každodenního uživatele považuje každý druhý a bylo by vhodné, aby na tento stav úřad zareagoval. Současné webové stránky úřadu jsou jen lepším telefonním seznamem. Prakticky nic víc stránky nenabízejí. Po vzoru jiných úřadů by bylo možné vytvořit jednoduchou aplikaci, která by byla provázána se systémem docházky a skutečně by se dalo sledovat, zda je konkrétní úředník v práci, jaké má úřední hodiny a kdy je možné se u něj objednat s konkrétním problémem. Vy i úředník pak budete připraveni řešit Váš problém. Tím odstraníme v mnoha pŕípadech nepříjemné čekání na chodbách či v informačním centru.

V žádném případě nedojde k utlumování činnosti informačního centra a samozřejmě bude nadále platit, že úředníci jsou zde především pro občany a ne naopak. Informační středisko bude otevřeno až do večerních hodin. Nelze připustit, aby si občané za účelem jeho návštěvy nemuseli brát pracovní volno.

ČSSD Praha 8

Zenklova 27/576
180 00 Praha 8

ovv.praha8@cssd.cz

+420 246 035 966
+420 721 029 892