Potřebujeme novou radnici nebo jenom utratit peníze?

Stavba nové radnice – nového administrativního centra na Palmovce vyvolává poměrně emotivní reakce. Rada Městské časti Praha 8 se souhlasem zastupitelů za Volbu pro Prahu 8 a části zastupitelů KSČM podporuje mohutnou stavbu za bezmála jeden a půl miliardy, kde vedle zázemí pro úředníky Městské části Praha 8 budou volné kanceláře, supermarket a obchodní prostory, které Městská část plánuje pronajímat. Návratnost takové investice by dle místostarosty Šustra měla být zhruba 27 let. Výše uvedená doba návratnosti odpovídá roční úrokové sazbě ve výši cca 2,7 % a to při značném riziku, že se nepodaří obsadit volné komerční prostory.

Osobně se domnívám, že se vůbec nedá hovořit o výnosnosti této investice v poměru k riziku a nízké likviditě. Pro srovnání, v současné době se úroky na spořicích účtech pohybují kolem 2 %, v případě termínovaných vkladů na 1 rok zhruba 3 % a to s naprosto minimálním rizikem.

Myšlenka výstavby nové radnice na Palmovce však není bezesporu chybným krokem. Nicméně místo stavby „obecního obchodního domu“, kterých je v docházkové vzdálenosti několik, by měla být postavena administrativní budova, která by sjednotila několik současných pracovišť úřadu Městské části Praha 8.

Ve srovnání s náklady na výstavbu ostatních projektů by cena mohla být zhruba poloviční oproti současným plánům Rady. V novém projektu by měly být redukovány komerční prostory a namísto obchodů by bylo vhodné volné kanceláře nabídnout magistrátu hlavního města Prahy, Městské policii, Městské knihovně apod., aby občané Prahy 8 nemuseli dojíždět pro vyřízení běžných agend do centra.

Určitě existuje jiná možnost, jak investovat volné prostředky z privatizace bytového fondu. Pokud by se předražený projekt nové radnice nahradil úspornějším, volné prostředky by mohly být „investovány“ například do obecní infrastruktury, výstavby nového domova pro seniory, startovacích bytů apod.

ČSSD Praha 8

Zenklova 27/576
180 00 Praha 8

ovv.praha8@cssd.cz

+420 246 035 966
+420 721 029 892